Formalny charakter lokalu nie przesądza o preferencji
Zwolniona z opodatkowania jest usługa najmu „wyłącznie na cele mieszkaniowe”. To oznacza to, że dla jego zastosowania istotny jest sposób wykorzystywania nieruchomości przez najemcę – usługobiorcę, czyli powinien on tam realizować własne cele mieszkaniowe. ALEKSANDRA TARKA
W lutym 2023 r. do fiskusa wpłynął wniosek o interpretację VAT. Konkretnie chodziło o zwolnienie dla usług najmu. Spółka wyjaśniła, że świadczy m.in. usługi związane z udostępnianiem pokoi w lokalu, który składa się z 10 pokoi oraz dwóch kawalerek. Zgodnie z wpisem w księgi wieczystej jest niemieszkalny - biurowy. Z kolei w rejestrze budynków cały budynek ma status mieszkalnego, a natomiast w rejestrze lokali sam lokal jest oznaczony jako niemieszkalny. Niemniej jak podkreślił podatniczka faktycznie jest wykorzystywany na cele mieszkaniowe przez studentów.
Z wniosku wynikał ponadto, że spółka nie ma umów najmu ze szkołami czy uczelniami. Najemcy są bezpośrednio studenci, którzy przebywają w lokalu przez cały roczny okres wskazany w umowie, również w okresie wakacyjnym. Nie są oni odrębnie obciążani z tytułu zużycia mediów, dostawa mediów jest pomocnicza względem najmu, a całe świadczenie jest świadczeniem kompleksowym.
Firma uważała, że ma prawo do zwolniona z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT. A to dlatego, że osoba fizyczna będąca najemcą realizuje w jej lokalu wyłącznie własne cele...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta